Як посадити картоплю мотоблоком

0

Як посадити картоплю мотоблоком

Посадка картоплі мотоблоком

Використання мотоблока і навісного обладнання (колеса з грунтозацепами, окучники, плуг, саджалку) значно полегшує городні роботи на площі понад 20 соток.

Городникам, у яких ділянку за площею перевищує 20 соток, важко вручну обробляти землю при вирощуванні картоплі. Особливо, якщо грунт глинистий або чорноземний, який вважається важким ґрунтом. Значного полегшення можна домогтися, купивши мотоблок брендів Салют, Кентавр, Ока, Нева або будь-який інший. Порівняно недорогі механізми максимально пристосовані для польових робіт в РФ.

Як посадити картоплю мотоблоком

Крім мотоблока буде потрібно додаткове навісне обладнання в залежності від способу посадки: окучник, плуг або безпосередньо картофелесажалка.

Картопля в сільській місцевості використовується не тільки для харчування сім’ї в період до наступного врожаю. Люди вирощують її на продаж, а також, щоб годувати домашню живність. Потреба овоча досить висока. Засаджуються великі площі, які вимагають швидкого і своєчасного догляду: прополка, підгортання, збір врожаю.

Посадка з дисковим окучником

Посадка картоплі починається зі оранки ділянки і протруювання насіннєвого матеріалу від шкідників. Використовуються колеса з грунтозацепами, щоб виключити пробуксовку під час досить важкої роботи механізмом. Нарізка борозен проводиться звичайним окучником, налаштовуючи мінімальна відстань між його крилами.

Рекомендовані параметри борозен:

 • ширина міжрядь при посадці 55-70 см – залежно від розміру колії мотоблока;
 • картопля розташовується в борозні на відстані 25-35 см – залежить від виду грунту, сорти картоплі, внесених добрив;
 • глибина посадки 12-15 см.

Посадка картоплі окучником – це найбільш вигідний спосіб, тому що крім самого підгортальника не потрібно спеціальне навісне обладнання.

На другому етапі замість спеціальних коліс ставляться звичайні з гумовою шиною, а крила підгортальника розсуваються на максимальну відстань. Механізм встановлюється між борознами з розкладеним картоплею рівно посередині, дотримуючись розмір колії. Відбувається засипання одночасно двох рядків з однієї й іншої сторони. М’які шини, проходячи по рядку, не завдають значної шкоди посадкового матеріалу.

посадка картоплесаджалки

Картоплесаджалка – навісний механізм для мотоблока, що складається з дискового підгортальника, бункера для посадкового матеріалу, борознороби і транспортера, що подає бульби в борозну – цілісний комплекс, який здійснює посадку картоплі. Людина виконує роль контролера за процесом.

Швидкість садіння становить приблизно 12 соток на годину, тому на маленькій площі городньої ділянки використання дорогого механізму нерентабельно.

Регулювання причіпний картоплесаджалки до мотоблока рекомендується проводити точно за інструкцією виробника, виставляючи необхідні параметри глибини закладення картоплі, відстані між рядами і бульбами в ряду і кут між дисками підгортальника.

Посадка картоплі під плуг

Грунт рекомендується попередньо розпушити фрезою. Колеса мотоблока необхідно замінити на грунтозацепи.

Посадочні роботи проводяться двома етапами:

 1. Спочатку прокладається борозна, в яку кладуться картоплини.
 2. На зворотному шляху овочі засипаються відвалом при нарізці черговий борозни. При цьому одне колесо агрегату йде по прокладеному рядків, в результаті чого дотримується однакову відстань між рядами.

На початку шляху проводиться регулювання глибини закладення плуга в землю (зазвичай використовується розмір багнета лопати). Відстань між борознами регулюється по ширині колії між колесами мотоблока. Робота проводиться на першій швидкості.

Посадка в гребінь

Як правильно садити картоплю на сильно зволоженому ділянці:

 • нарізаються високі гребені землі (висота 20-30 см) за допомогою дискового підгортальника;
 • на вершину хребта укладаються бульби картоплі і засипаються пухкою землею, взятою з міжрядь;
 • глибина борозни і висота гребеня змінюються при зменшенні або збільшенні кута атаки дисків.

Посадка картоплі – досить трудомісткий процес, що вимагає певних витрат фізичної сили і часу. Кращий вихід – використання мотоблоків з навісним обладнанням, які значно прискорюють виконання роботи. Різні марки механізмів не роблять принципових відмінностей при розсаді картоплі.

Купити навішення і причіпний до мотоблока в інтернет-магазинах

підбірка відео

Технологія правильної посадки картоплі мотоблоком

Садити картоплю – важке заняття. Воно забирає багато сил і часу. Для полегшення роботи садівникам, російські компанії розробили чудову техніку – мотоблок. Найвідоміші і популярні марки – «Салют» і «Нева».

Вони легкі в управлінні, довго використовуються і рідко ламаються. Але є деякі правила, яких необхідно дотримуватися, саджаючи картоплю. Ця стаття розповість про правильну посадку і нюансах у використанні мотоблока.

Способи посадки картоплі

Існує два способи посадки. Розрізняються вони використовуються інструментами:

 • Підгортальником з регулятором
 • Навісний картоплесаджалки.

Обидва варіанти однаково популярні у дачників. Просто перший варіант застосовується при маленькій площі, а другий – великий. Але перший варіант ще і дешевше. Добре підійде тим, хто любить економити. Отже, розберемо кожен з них.

Мотоблок з окучником

Його конструкція складається з наступних елементів:

 • Конвеєр – транспортер, який подає посівний матеріал.
 • Бороздодел – прокладає борозни.
 • Розподільник – з його допомогою посадка бульб відбувається в строго заданий проміжок часу.
 • Окучник – розпушує грунт і засинає урожай землею.

Цей інструмент працює за наступним принципом. Перш ніж почати працювати, на інструмент встановлюються металеві колеса і спеціальний бункер. Колеса створюють борозни. Вони повинні бути рівними, тоді процес вирощування спроститься.

У бункер укладається картопля, який при русі буде випадати в лунки. Після цього відбувається заміна коліс з грунтозацепних на гумові і установка їх по ширині колії. Це дозволить не пошкодити коренеплід.

Далі окучник засинає картопля землею, одночасно утрамбовуючи її. Крім ручного додавання бульб в бункер, весь процес посадки відбувається в автоматичному режимі.

навісна картофелесажалка

Перед тим як використовувати картоплесаджалку, доведеться провести підготовчий до посадки етап. Спочатку необхідно зорати землю. Потім провести боронирование, щоб урожай отримував необхідну кількість води і кисню. Після цього потрібно зволожити грунт (якщо це можливо).

Цей тип мотоблока має наступну конструкцію:

 • борознороби;
 • спеціальний бункер;
 • дисковий пристосування для засипки картоплі землею.

Будова мотоблока-підгортальника дозволяє посадити картоплю за один підхід, так як інструмент одночасно робить борозни, висипає бульби і засинає їх землею. Перед застосуванням потрібно прикріпити спеціальні колеса для захоплення грунту і додаткову насадку – картоплесаджалку.

Як садити картоплю мотоблоком

передпосадкова підготовка

Перед посадкою обов’язково потрібно обробити землю: зорати її і бороніровать. Завдяки цьому грунт насититься киснем, і він трохи підсушити. Робиться це з використанням плуга або спеціальної фрези.

Подрібнюють грядки (бороніруют) двома способами: за допомогою ручних граблів або мотоблока. Вибір інструмента залежить від площі ділянки і власного бажання. Але використовувати другий варіант кращий. Адже деякі інструменти при посадці дуже добре розпушують землю. При цьому глибина розпушування досягає 20 сантиметрів.

Після цього робиться розмітка рядів. Щоб картопля краще виростав потрібно зробити вільні міжряддя. Середня відстань між ними має бути 60-70 см. Дальність рядів залежить від сорту картоплі. Обробивши землю, можна приступати до посадки картоплі під мотоблок.

техніка посадки

Незалежно від того, яким способом буде проведена робота, слід виконувати одне правило. Глибина посадки не повинна бути менше 10-15 сантиметрів, а відстань між бульбами (насінням) – 20-30 см. Для простоти орієнтування можна натягнути мотузку. Картопля буде краще проростати, якщо після розпушення удобрити грунт.

Робота з окучником. Спочатку його прикріплюють до мотоблока. Використовуючи апарат «Нева» доведеться зрушити відвали, для збільшення розмаху крил. Це необхідно для правильного розміщення картоплі в лунках. При роботі з «Салютом» проробляти цю процедуру не доведеться. До агрегату прикріплюються грунтозацепние колеса.

Ширина колії мотоблока для посадки картоплі – 60 сантиметрів. Бадилля повинна бути посаджена на однаковій відстані. Після засіву необхідно зняти металеві колеса і поставити гумові. При цьому ширина повинна залишатися незмінною. Крила стоять на максимальній відстані. Тепер можна засипати урожай землею.

Є ще один варіант застосування мотоблока – використовувати його під плуг. На апарат одночасно встановлюють металеві колеса і плуг. При посадці таким способом варто картопля кидати ще на етапі створення борозни. Зробити це треба відразу, так як інструмент при створенні нової борозни завалює землею насіння в уже створеної.

Нижче ви можете подивитися відео, як зробити посадку мотоблоком «плуг».

Схема посадки картоплі мотокультиватором

Перед посадкою картоплі, землю необхідно розпушити і, одночасно, створити борозни. Садити картоплю треба в той час, коли температура грунту досягає 8-9 градусів. На глибині 10 сантиметрів. Борозни потрібно робити якомога рівніше, а відстань між ними має бути близько 60 сантиметрів. Робиться це, щоб при розпушуванні грунту не зачепити посаджені бульби.

Закінчивши обробляти землю, картопля вручну поміщають в лунки. Відстань між бульбами має бути 30-50 сантиметрів. Після цього поле знову обробляється мотокультиватором для засипки картоплі землею.

При цьому він економить багато сил і енергії. Вся робота і посадка культиватором проводиться в автоматичному режимі. Руками працювати доведеться лише при складанні врожаю.

Якщо ділянка знаходиться поруч з грунтовими водами, то майбутній урожай варто убезпечити від надлишку води. В цьому випадку посадку картоплі можна зробити прямо в гребені. Гребені формуються мотоблоком висотою 20 сантиметрів. Але цей метод вирощування картоплі допоможе тільки там, де грунт добре зволожений.

Прибирання картоплі мотоблоком

підгортання

Через місяць після посадки з’являються перші сходи. Тепер за допомогою мотоблока потрібно підгорнути картоплю. Починати цей процес варто тоді, коли висота пагонів досягне 15-20 сантиметрів.

Само по собі підгортання – заміна розпушення грунту і її прополку. При цьому дана процедура захищає урожай навесні від поворотних заморозків. Буває, що до появи сходів температура може впасти трохи нижче нуля. А шар грунту, вкриває плоди, зігріваючи їх і даючи їм пережити негоду.

Зазвичай підгортають 2 рази: перший раз як з’явилися паростки, другий – через три тижні. Але треба знати, що якщо:

 • Гніздо починає розростатися в широчінь, поперек гребеня;
 • Бульби визирають з-під землі і зеленіє на сонці

Підгортати доведеться втретє. Бувають випадки, коли підгортати картоплю припадає 4 рази за сезон. Зате потім виходить хороший урожай.

Для цієї процедури підійде будь-який окучник – з одним, двома або трьома рядами. При необхідності на мотоблок встановлюється додаткова насадка і з її допомогою удобрюються грунт.

Подивитися, як працює дворядний окучник можна з цього відео.

секрети підгортання

Багато городників підгортають картоплю влітку в спеку. Але це невірно. Так можна пошкодити пагони або сам коренеплід. Рослина через це може зів’яли. До того ж процедура негативно впливає на здоров’я.

Тому робити це рекомендується вранці або ввечері. І не в суху погоду, а після дощу, коли грунт трохи підсохне, але залишиться достатньо вологою. Так легше позбутися від бур’янів і прополоти грядки.

Та й підгортати вологу землю набагато простіше, так як мокра земля не обсипається. Вологий грунт, підсипати до основи стебла, стимулює розвиток нових пагонів. А це призводить до збільшення врожаю.

збірка врожаю

Мотоблоком зручно не тільки садити картоплю, а й збирати. Робиться це на початку осені (вересень-жовтень) при сухій погоді. Для цього на агрегат встановлюється додаткову насадку – випахіватель. Іноді її називають «картоплекопач».

Подивитися, як збирають урожай випахівателем можна в цьому відео

Але використовувати його необов’язково. Досить скористатися однорядним окучником. Він підніме землю, і картопля ляже на край грядки. Чи залишиться обійти ділянку і зібрати дозрілий урожай.

Для запобігання проростання картоплі, після врожаю його треба помістити в темне прохолодне місце. Там він повинен пролежати 2-3 тижні. Після картоплю потрібно розсортувати за розміром. І тільки після цього відправляти в льох.

Посадка і прибирання картоплі (відео)

Мотоблок допомагає городникам швидко і якісно посадити картоплю, зберігає сили і економить час. Нижче на відео показаний весь процес посадки та збирання картоплі за допомогою мотоблока. Тут докладно показано і розказано як це робиться на «Неві» і «Салюте».

А ви використовуєте мотоблок в своєму городі, саджаючи картоплю?

Як налаштувати мотоблок для посадки картоплі

Автомеханік, спеціалізується на С / г техніки

Посадка картоплі мотоблоком – зручний спосіб механізувати трудомісткий і виснажливий процес висадки картоплі в грунт. Кожен, хто хоча б раз висаджував картопля, знає, як багато часу займає цей процес, особливо якщо ділянка великий. Але якщо встановити на мотоблок картоплесаджалку або окучник, завдання по посадці картоплі буде вирішена не тільки в кілька разів швидше, але і якісніше, а сил на це буде потрібно менше.

Крім того, можлива прополка підростаючої картоплі мотоблоком, що також полегшує сільськогосподарські роботи. У цій статті ми розглянемо різні способи посадки картоплі за допомогою мотоблока.

За допомогою мотоблока можна посадити картоплю

Як посадити картоплю мотоблоком

Картоплесаджалка – це навісне обладнання, яке включає в себе бункер для коренеплодів і механізмом розпушування грунту. Висадка картоплі з його допомогою не складніше, ніж з допомогою підгортальника, який ми також розглянемо докладно. Головне ж відмінність між цими способами полягає в тому, що окучник дозволяє зробити роботу напівавтоматизованих, тоді як за допомогою картоплесаджалки посадка картоплі стає повністю автоматичної.

Існують і інші відмінності в техніці посадки картоплі окучником і картоплесаджалки. Одне з істотних відмінностей – швидкість, з якою проводиться посадка. Варто враховувати, що якщо садити картоплю мотоблоком з окучником, після нарізки борозни необхідно вручну йти вздовж гребеня і укладати в поглиблення посадковий матеріал, а потім засипати траншею. Якщо ж бульби висаджуються картоплесаджалки, в один прохід по ряду виконуються відразу всі завдання – оранка, прокладання борозни, укладання в неї бульб картоплі і засипання грунтом.

Незалежно від того, яке використовується обладнання на мотоблок – покупне або саморобний, він повинен бути оснащений грунтозацепамі, без яких проводити посадку в пухкої землі складніше.

У цьому відео ви дізнаєтеся, як посадити картоплю за допомогою мотоблока:

Перш ніж почати посадку, необхідно перевірити стан мотоблока:

 • переконайтеся, що паливо і рівень масла достатні;
 • зніміть з коліс блокування;
 • відкрийте клапан подачі палива;
 • переведіть запалювання в положення «Включено»;
 • заведіть мотор.

посадка картоплесаджалки

Очевидно, що за допомогою картоплесаджалки висаджувати картоплю набагато легше і швидше, ніж «по-старому» – за допомогою лопати і відра з картоплею. Безумовно, картофелесажалка під мотоблок вдає із себе механізм, що складається з декількох деталей:

 • бункер для коренеплодів;
 • механізм подачі картоплин;
 • розпушувач грунту;
 • дисковий механізм для засипання борозни грунтом.

Даний агрегат складається з декількох елементів

Оскільки багато фермерів і дачники воліють самостійно збирати картоплесаджалку, конструкції можуть різнитися, але принцип їх роботи один і той же: в грунті робиться поглиблення, в нього занурюється насіннєвий матеріал, поглиблення засипається грунтом. Посадка картоплі ділиться на кілька кроків:

 1. Підготувати ґрунт для посадки традиційним для даного виду грунту способом – зорати або боронувати.
 2. Відрегулювати картоплесаджалку – налаштувати глибину прокладається борозни і ширину між рядами.
 3. У бункер для насіннєвого матеріалу засипати картоплю.
 4. Розташувати мотоблок на ділянці в місці початку посадки і приступити до висаджування картоплі.

Варто враховувати, що саморобні картоплесаджалки для мотоблоків не менше популярні, ніж покупні. Причина в тому, що саморобна картофелесажалка, зроблена для мотоблока, справляється з поставленим завданням не гірше покупного аналога, але при цьому розроблена господарем під себе.

Щоб зробити картоплесаджалку для мотоблока, потрібно мати необхідні деталі. Креслень ж в інтернеті досить, а сама конструкція досить проста. Для складання картоплесаджалки своїми руками, потрібні такі матеріали:

 • для збирання бункера – фанера або листовий метал 2-2,5 мм завтовшки;
 • труби з металу діаметром 25-40 мм;
 • дріт товщиною 5 мм;
 • ланцюг (наприклад, така, яку ставлять на двигуни);
 • підшипники;
 • профільна труба зі сталі, необхідна для складання частин рами, – з товщиною стінок 2 мм;
 • колеса.

Також знадобляться інструменти:

 • зварювальний апарат;
 • болгарка (необхідний диск по металу);
 • дриль зі свердлами;
 • плоскогубці;
 • молоток;
 • викрутки.

Не забуваємо про відповідний інструмент для збірки бункера

При створенні картоплесаджалки для мотоблока своїми руками насамперед треба скласти проект. Вибирається тип пристрою, задаються параметри картоплесаджалки і наносяться на креслення. Зауважимо, що найпростіше виготовити картоплесаджалку одного з двох поширених і перевірених типів:

 1. Картоплесаджалка з ложечковой подачею насіннєвого матеріалу. Таке обладнання передбачає наявність ременя з зафіксованими ложечками для закладки бульб в грунт.
 2. Картоплесаджалка з плоскопасової подачею – передбачає укладання картоплин за допомогою горизонтальних ременів.

Досвід показує, що найбільш зручні розміри однорядной картоплесаджалки для мотоблока наступні:

 • висота – 60 см (вимірюється від нижнього краю розпушувача до верхнього краю бункера для картоплі);
 • висота бункера – 27-30 сантиметрів;
 • ширина бункера – 22-28 сантиметрів;
 • перетин колеса – 15-20 сантиметрів.

В основі конструкції такої саморобки лежить рама з профільної труби – до неї і монтують всі інші елементи пристрою. Рама включає в себе два поздовжніх лонжерона, з’єднаних трьома перекладинами. Якщо є необхідність, раму можна посилити сталевими профілями.

Як було сказано вище, бункер збирається з листів стали або фанери, проте при бажанні можна використовувати і пластикову конусоподібну ємність відповідного розміру. Якщо такої ємності немає, частини бункера вирізаються згідно з кресленням і з’єднуються куточками. Незалежно від того, металевий збирається бункер або фанерний, готову деталь необхідно пофарбувати вологостійкою фарбою в один, а краще в два шари. А щоб пророслі картоплини не зашкодить, внутрішню поверхню бункера варто обробити тонкою гумою. Після того як деталь зібрана, її розміщують на раму за допомогою болтів.

Колеса можна зібрати з незнімними грунтозацепамі. Для цього потрібен автомобільний диск, металеві смуги і спиці. Грунтозачепи – в їх якості підійдуть металеві пластини з листової сталі – приварюються до основи під малим кутом. Однак при бажанні можна встановити на пристрій і готові колеса відповідного розміру – від садової візки або будь-якого іншого інвентарю. А ці колеса приварюють маточини, насаджують на кожну по два підшипника і кріплять колеса до рами.

Крім цих деталей, необхідні також розпушувачі та власники. Тримачі виконуються з профільної труби – потрібно зварити з неї дві квадратних штанги 50 × 50 сантиметрів. Штанги, в свою чергу, приварюються до обох бічних сторін рами.

Розпушувачі – це культиваторні лапи, виготовлені з листової сталі, які збираються зі стійками власників за допомогою болтів.

Так само вам знадобляться розпушувачі

Посадка картоплі під плуг

Цей метод посадки картоплі може здійснюватися одним з двох видів навісного обладнання. Виробники пропонують такі види плугів:

 • однокорпусний плуг;
 • окучник з V-подібним лемешем.

Два цих способу розрізняються між собою. Розглянемо їх докладніше.

Посадка картоплі мотоблоком з однокорпусним плугом передбачає повторення кількох дій:

 • встановити плуг на мотоблок;
 • за допомогою болтових з’єднань задати леміш положення, при якому він буде занурюватися в грунт на глибину 10-15 сантиметрів;
 • пройти один ряд з плугом – зробити борозну;
 • розкласти картоплини в утворилося поглиблення на відстані 20-25 сантиметрів один від одного;
 • пройти з плугом назад таким чином, щоб повністю засипати борозну;
 • в кінці ряду поміняти напрям і виконати наступну борозну, відступивши від попередньої на 60-65 сантиметрів.

Недоліком цього методу висадки картоплі можна вважати складність регулювання положення однокорпусного плуга. За рахунок цього мотоблок постійно рухається в нахиленому положенні, оскільки сама її колесо переміщується по м’якому ґрунті, а друге колесо – по цілині.

Посадка бульб картоплі мотоблоком за допомогою плуга-підгортальника з лемешем V-подібної форми передбачає наступні дії:

 • зорати ділянку під картоплю так, щоб борозни йшли один від одного на віддаленості 60-65 сантиметрів таким чином, щоб при нарізці кожної нової борозни мотоблок рухався поруч з крайкою попереднього ряду;
 • в утворилися борозни укласти бульби картоплі на відстані 20-25 сантиметрів один від одного;
 • засипати борозни грунтом, розташовуючи мотоблок таким чином, щоб колеса йшли по сусіднім борознах, а плуг проходив по міжряддю.

Посадка з окучником

Перш за все, відзначимо, що для посадки картоплі під мотоблок відомо кілька видів окучников:

 • однорядні (за один прохід прорізають всього одну борозну);
 • дворядні (за один прохід прорізають відразу дві борозни);
 • дискові.

Все окучники працюють за одним принципом, оскільки призначені для однієї і тієї ж функції. Але різниця, наприклад, між однорядним і дворядним підгортальниками в тому, що при більш високій продуктивності дворядний вимагає набагато більшого тягового зусилля мотоблока і його оператора. Важливо це брати до уваги і використовувати подібні окучники переважно на легкому ґрунті.

За допомогою однорядного підгортальника мотокультиватором садять картоплю в кілька кроків:

 1. Встановити грунтозацепи на колеса.
 2. Розмістити крила підгортальника відповідно до обраної шириною.
 3. Пройти рядами по ділянці під посадку, прокладаючи борозни з гребенями.
 4. Розташувати в поглибленнях бульби в 20-25 сантиметрах один від одного.
 5. Зняти з коліс грунтозацепи.
 6. Розвести крила підгортальника настільки широко, наскільки можливо.
 7. Пройти між рядами, засинаючи бульби грунтом.

Дворядний окучник передбачає більше складності, однак, як і в описаному вище способі, пристрій необхідно переоснастити:

 1. Встановити на колеса грунтозацепи.
 2. Приєднати зчеплення.
 3. Закріпити навісні механізми.

Після цього проводиться настройка дворядного підгортальника. Необхідно визначити максимально підходяще відстань між робочими частинами пристрою. Стандартною відстанню прийнято вважати 60-65 сантиметрів, оскільки йому зазвичай відповідає ширина майбутньої грядки картоплі. При обробці міжрядь для посадки картоплі кожен окучник повинен знаходитися в їх середині. Після цього картоплини вручну укладаються в поглиблення і борозни засипаються.

Посадка в гребінь

Посадка картоплі мотоблоком в гребені поширена в тих місцевостях, де грунт добре зволожений, а грунтові води близькі до поверхні. Для такої посадки спочатку мотоблоком формуються гребені, по висоті досягають 15-20 сантиметрів. Після цього бульби висаджуються в гребінь на відстані 20-25 сантиметрів один від одного.

Прополка картоплі мотоблоком

Як вже говорилося на початку статті, можлива прополка картоплі мотоблоком. Для цього передбачено плоскорез-пропольнік – досить популярне пристосування. Це навісне обладнання дозволяє підготувати ділянку до посадки або виконувати обробку міжрядь картоплі. Відомі плоскорізи, в яких передбачені спеціальні барабани для відкидання бур’яну, а також прості плоскорізи з ножами.

При прополюванні картоплі необхідно розташувати колеса в борозни. При русі мотоблока ножі зрізають бур’яни, а барабан (якщо він є) відкидає їх назад щодо ходу руху. При прополюванні важливо враховувати, що чим молодша бур’яни, тим легше їх видаляти, а більш зрілі і сильні рослини можуть і не піддатися обробці цим пристроєм.

Посадка мотоблоком (відео)

Нижче ви можете ознайомитися з тим, як проходить посадка картоплі картоплесаджалки (відео):

Як садити картоплю мотоблоком

«Копати картоплю» – вираз, що відображає в свідомості споживача всю ступінь складності сільськогосподарських робіт. Однак якщо невелику картопляну грядку на дачній ділянці можна скопати і обробити власними руками, то при вирощуванні поля площею двадцять соток і вище на допомогу людині приходить техніка. Про те, як виростити картоплю, маючи в своєму розпорядженні мотоблок, піде мова в даному огляді.

Агротехнічні вимоги до посадки картоплі під мотоблок

Агротехніка посадки картоплі не залежить від того, чи виробляються відповідні роботи вручну або автоматизованим способом. Суть процесу в будь-якому випадку полягає в тому, щоб викопати в землі певного розміру поглиблення (у вигляді суцільної борозни або окремих лунок), укласти в нього коренеплоди, дотримуючись по можливості рівну відстань між ними, після чого знову засипати поглиблення землею. Іноді засипання проводиться шляхом звичайного вирівнювання грунтового шару, в інших випадках на місці посадки утворюють гребінь (підгортають).

Крім того, одночасно з посадкою бульб в землю можна вносити необхідну підгодівлю у вигляді органіки або мінеральних добрив. В цьому випадку поживна суміш укладається на дно лунок, присипається зверху невеликим шаром грунту і вже поверх неї укладається посадкову картоплю. При використанні сільськогосподарських машин в процесі посадки картоплі необхідно, відповідно, щоб технічний пристрій могло забезпечити виконання зазначеного виду робіт.

Пристрій дискового мотоблока Зокрема, від мотоблока потрібно, щоб з його допомогою можна було:

 • гарантовано не пошкодити бульба при закладці його в грунт незалежно від величини картоплі (для посадки можуть використовуватися коренеплоди масою від 30 до 90 г, що за розмірами можна порівняти, відповідно, з волоським горіхом або курячим яйцем), від того, висаджується бульба повністю або порізаним на фрагменти, а також від наявності на ньому паростків (так званий яровізірованнимі, або пророщених картопля);
 • регулювати ширину міжрядь відповідно до запланованої схемою посадки, причому бажано, щоб похибка при цьому становила не більше 2 см (ширина стикового міжряддя, тобто відстані між двома крайніми борознами, зробленими картоплесаджалки, окучувач, плугом або іншою насадкою мотоблока, може відхилятися від заданої не більше ніж на 10 см);
 • викопувати борозну певної глибини і засинати її гребенем необхідної висоти, причому і в одному, і в іншому випадку похибка не повинна перевищувати 2 см;
 • закладати бульби на рівній відстані один від одного з можливості регулювати це відстань з кроком не менше 5 см (наприклад, 20, 25, 30, 35 см і т. д.) і похибкою не більше ¼ від заданого параметра;
 • не допускати пропусків при закладці коренеплодів, що особливо критично, коли мова йде про посадку бульб великих розмірів;
 • строго дотримуватися пряму лінію при прокладанні борозни, незалежно від того, з якою швидкістю рухається мотоблок;
 • забезпечувати локальне внесення органічних і мінеральних добрив одночасно з посадкою картоплі – як шляхом прямої закладки в лунку, так і пунктирно з двох сторін від бульби (актуально для мінеральної підгодівлі), при цьому технічні можливості мотоблока повинні гарантувати можливість суворого дотримання місця закладки (2-3 см від коренеплоду в глибину і 5-7 см в сторони) з похибкою не більше 1/10.

Підготовка ділянки до посадки

Найбільші проблеми при вирощуванні картоплі виникають на важкій грунті – глині ​​або чорноземі. Перекопувати її фізично дуже складно, а між тим коренеплоди пред’являють дуже високі вимоги саме до м’якості, пухкості і легкості грунту. Мотоблок дозволяє вирішити цю проблему досить швидко, при цьому фахівці рекомендують замість коліс забезпечити пристрій спеціальними фрезами.

Залежно від площі ділянки, складу грунту, моделі мотоблока і власних уподобань підготувати ділянку під майбутню посадку можна одним із двох способів:

 1. Перекопати ділянку суцільно, починаючи від будь-якої точки з краю і рухаючись у напрямку до центру спіраллю . Після закінчення перекопування землю необхідно буде розрівняти, помінявши насадку мотоблока на граблі.
 2. Провести перекопування смугами, рухаючись від одного краю ділянки до іншого, відповідно до плану майбутніх грядок . При використанні такого способу необхідно передбачити з одного та іншого кінця поля невеликі ділянки довжиною до 2 м, на яких можна буде без проблем розгорнути машину. Перекопка кожного ряду проводиться двічі – в прямому і зворотному напрямку, при цьому рухаючись назад, одна з фрез мотоблока повинна бути спрямована в тільки що викопану борозну. Подібна обережність забезпечує розпушування грунту на потрібну глибину і ідеально готує землю під закладання бульб.

Широке відстань між крайніми рядами виявиться дуже до речі і в момент збору врожаю: на цій площі зручно буде розміщувати викопаний картопля і бадилля.

Методи і технологія посадки картоплі

Мотоблок – пристрій дуже зручне завдяки величезній різноманітності додаткового навісного обладнання, яке можна використовувати за допомогою цієї машини. Залежно від того, які аксесуари є в розпорядженні фермера, можна використовувати різні методи посадки картоплі мотоблоком.

Відео: посадка картоплі за допомогою мотоблока

Мотоблоком з окучником

Посадка картоплі за допомогою підгортальника вважається найпростішим і дешевим способом використання мотоблока.

Існує чотири основних види окучников для мотоблоків:

 • з фіксованою шириною захвату (лістерний);
 • зі змінною шириною захвату (в свою чергу, вони бувають однорядні і дворядними, останні дозволяють значно заощадити час роботи і витрати електроенергії, проте садити картоплю з їх допомогою не дуже зручно, оскільки доводиться контролювати одночасно дві борозни);
 • дисковий (найбільш функціональний і зручний, але коштує дорожче двох попередніх);
 • пропелерний , здатний одночасно рихлити ґрунт, видаляти бур’яни і виробляти підгортання).

Фахівцями з Нідерландів розроблений принципово новий вид окучников, що дозволяє регулювати і ширину, і глибину захоплення. При цьому голландські окучники коштують відносно недорого і набагато більш енергоефективні, ніж вітчизняні аналоги.

Кожен з можливих видів навісного обладнання має свої переваги і недоліки, тому, вибираючи аксесуар, необхідно виходити з розміру посівної площі, фінансових можливостей і інших суб’єктивних крітеріев.Посадка картоплі завжди починається з розмітки майбутніх грядок.

Далі послідовність дій така:

 1. Встановити на пристрій грунтозацепние колеса з подовжувачами замість звичайних коліс.
 2. Якщо того вимагає пристрій розроблений таким чином (наприклад, мотоблок марки «Нева»), зняти з агрегату крила і центральний упор, поставивши замість нього зчеплення, до якої і приєднується окучник.
 3. Прикріпити окучник до мотоблока.
 4. Встановити потрібну ширину захвату крил (щоб зробити її максимальної, необхідно зрушити відвали): для дворядного пристрою необхідно передбачити ширину міжряддя не менше 70 см, для однорядного досить 60-65 см.
 5. Запустити машину на першій передачі по розміченому місця борозни і почати викопувати гряду.
 6. Глибина борозни регулюється за допомогою зчіпки, для цього на пристрої є спеціальна ручка.
 7. У готову борозну на однаковій відстані викласти посадочні бульби.
 8. Коли закладка картоплі закінчена, крила підгортальника слід розсунути на максимальну відстань (на агрегатах марки «Нева» і «Салют» відстань між крилами залишається незмінним, але для закапування борозни грунтозацепние колеса потрібно замінити на звичайні).
 9. Направивши мотоблок на лінію гребеня, проводять засипання борозни землею.

Для того щоб не робити занадто широкі міжряддя при використанні дворядного підгортальника, деякі фахівці рекомендують від’єднати один з окучников від пристрою, а залишився встановити в центрі. При цьому працювати потрібно з звичайними, а не грунтозацепнимі колесами. Подібний спосіб, дійсно, спрощує роботу, але робить її дуже енерговитратній, оскільки час експлуатації мотоблока збільшується в два рази.

Тому кожен фермер може прийняти для себе оптимальне рішення – не купувати дворядне пристрій, навчитися працювати з ним, незважаючи на складності та велику відстань між рядами, або експлуатувати насадку як звичайну однорядну.

Leave A Reply

Your email address will not be published.