Вирощування і догляд за сортами буряків

0

Вирощування і догляд за сортами буряків

Вирощування буряка: секрети досвідчених городників

Щоб виростити столовий буряк солодкою і здоровою, придатною до тривалого зберігання, треба знати тонкощі агротехніки цього овоча. Тому, хто освоїть цю науку, на всю зиму гарантовано різноманітне вітамінне меню.

Вибір сортів і насіння

Буряк невибаглива і готова рости у всіх широтах, за винятком хіба що вічної мерзлоти. Можна зупинити свій вибір на районованих місцевих сортах або експериментувати з новими гібридами з підвищеною витривалістю.

Термін дозрівання буряків залежить від сорту і становить від 80 до 130 днів. Коригувати час дозрівання можна саджаючи буряк під парник або розсадою, пророщуючи попередньо насіння.

Найбільш популярні сорти, придатні для вирощування в будь-яких кліматичних умовах:

Валента – ранньостиглий сорт з солодкою, темно-червоною м’якоттю, холодостійкий, лежання, стійкий до хвороб.

Отаман – середньопізній сорт, плоди циліндричні вагою 300 г. бордові, солодкі з однорідною м’якоттю, дуже добре зберігається.

Циліндра – середньопізній сорт з витягнутим яскраво-червоним плодом, вага якого досягає 500 м, міцним імунітетом і хорошою лежкості.

Підзимова – середньоранній холодостійкий сорт, стійкий до більшості хвороб, плоди округлі вагою 200 – 400 г. з бордовою м’якоттю.

Червоний богатир – середньоранній високоврожайний сорт, плоди циліндричні темно-червоні з тонкою шкіркою і однорідної м’якоттю вагою 200-550 г.

Червоний лід – середньоранній сорт, плоди яскраво-червоні, зі структурною м’якоттю, вага невеликий – 200-300 г., добре зберігається.

Бікорес – середньостиглий високоврожайний сорт, плоди яскраво-червоні вагою 200-350 г., лежання.

Якщо ви плануєте всесезонно харчуватися буряком зі свого городу, то треба проводити посадку як ранніх, так і пізніх сортів буряка.

терміни посадки

Найчастіше буряк садять навесні, коли повітря прогріється до 15-18 С. Можна зробити це і трохи раніше, в квітні висадив НЕ пророщене насіння під парник.

Якщо весна занадто холодна, можна зрушити термін посадки на більш пізній час, вибравши при цьому буряк раннього терміну дозрівання.

Озиму буряк висівають сухими насінням до настання заморозків. Вибирають для цього тільки спеціально орієнтовані сорти. Місця посівів вкривають. Вони пускаються в зростання ранньою весною і забезпечують річний урожай буряка. Визріли влітку коренеплоди тривалому зберіганню не підлягають.

Готуємо грунт під буряк

Грунт перекопують з осені після ретельного прибирання попереднього врожаю. Органічні складові (компост або гній) вносять максимально глибоко – на 30-35 сантиметрів. Можна організувати щось подібне до теплої грядки, але з тонким шаром органіки, щоб вона встигла розкластися до того моменту, коли корінь буряка до неї доросте.

Кислотність землі знижують, розсипаючи доломітове борошно, перетерту яєчну шкаралупу або деревну золу.

Мінеральні добавки – суперфосфат і сульфат калію – краще вносити з осені, щоб вони встигли розчинитися в грунті. Їх розсипають в сухому вигляді по грядці перед перекопування з розрахунку не більше 0,3 кг. на один квадратний метр землі.

Коренеплід краще розвивається в пухкому грунті. Навесні грядку добре повторно перекопати і замульчувати торфом або перепрілими тирсою.

Вибір місця, сівозміну

Правила, за якими вибирають місце для буряків:

 1. буряк любить простір, чим рідше висаджені один від одного коренеплоди, тим більше у них місця для нарощування округлих бочків;
 2. якщо немає потреби у великих плантаціях цього коренеплоду, висадити буряк можна бордюрним способом по картоплі, огірків, квасолі, поруч із зеленню або цибулею;
 3. буряк потребує частого зрошенні, але застій води призведе до загнивання, значить грядку треба розбивати поруч з джерелом поливу на добре дренированном ділянці;
 4. двічі поспіль на одне місце буряк не саджають, дотримуються сівозміни дуже ретельно;
 5. попередні рослини для цього овоча – цибуля, часник, картопля, томати, баклажани, морква, кабачки;
 6. небажано висаджувати буряк після капусти і другий рік поспіль на одному місці.

Якщо доводиться потіснити в городі будь-які культури, висадивши їх на бідну грунт, то це можна сміливо зробити з буряком. Забезпечити їй зростання можна хорошим розпушуванням грунту, своєчасним поливом і добривом.

підготовка насіння

Насіння буряка перед посадкою:

 • перевіряють на схожість – висипають у склянку з солоною водою, перемішують і видаляють спливли;
 • гартують чергуванням гарячої води і холоду, витримуючи в кожному температурному режимі по кілька годин;
 • знезаражують, витримуючи 12 годин на слабкому розчині марганцівки;
 • стимулюють замочуванням в стимуляторе зростання.
 • пророщують, якщо насіння готуються на вирощування бурякової розсади.

Для подзимней посадки потрібно обмежитися тільки перевіркою на схожість і знезараженням – не в міру набряклі насіння можуть прорости в зиму і загинути.

Посадка буряків у відкритий грунт

Насіння буряка великі в порівнянні з більшістю садових культур. Посів особливих труднощів не складе.

Висівають буряк в борозенки глибиною 3-5 сантиметрів з відстанню один від одного в 5 сантиметрів і між рядками – 20 сантиметрів.

Озимі посіви заглиблюють на 10 сантиметрів, щоб насіння не загинули.

При висаджуванні буряка у відкритий грунт розсадою, інтервал встановлюється не менше 20 сантиметрів.

Догляд за буряком

Процес вирощування буряка включає в себе поливи, підгодівлі, розпушування та обов’язкове проріджування.

Буряк зовсім не вимагає пильної уваги, якщо вона росте на доброму грунті і при належному поливі. Але якщо рослині буде не вистачати харчування, це погано позначиться на смакових якостях або призведе до захворювань.

 1. Фомоз плодів і листя буряка розвивається при нестачі бору і виражається в появі на листі освітлених плям, також він чреватий викривленням і появою порожнин в коренеплоди.
 2. Церкоспорозом загрожує надмірна вологості на грядках.
 3. Надлишок азоту в грунті призведе до Горькому землистого смаку буряка.

Поливи та підживлення

Після проростання поливати буряк потрібно часто – один раз в два-три дня, чергуючи полив з неглибоким розпушуванням, щоб не пошкодити корінці. Підгортати цей коренеплід не потрібно. Але добре між рядками буряків сформувати боровок, за яким буде проливатися вода. У разі розмивання грунту, зверху досипають тонкий шар перегною.

Розпушування можна замінити мульчуванням. Шар подрібненої висушеної трави, викладений між рядами, допоможе зберегти вологу.

Одноразової внесення мінеральних добрив перед посадкою для буряка досить. Проводити додаткові підгодівлі має сенс, тільки якщо рослини помітно відстають у рості.

Як попереджають підгодівлі годиться періодичний полив буряка розведеними трав’яними настоями або дріжджовими добривами.

Два-три рази за сезон можна поливати буряк підсоленою водою з розрахунку одна столова ложка на 10 літрів води. Або використовувати комплексні добрива по інструкції, наприклад, Макбор.

Коренеплоди активніше, ніж інші культури, накопичують нітрати. При вирощуванні буряка краще зупинити свій вибір на натуральних добривах.

Оптимальна густота посадок

Важливий момент в догляді за буряком – проріджування. Воно проводиться в кілька етапів, щоб господар мав можливість оцінити підростаючі корінці і вибрати кращі з них. Перед кожним проріджуванням необхідно добре заливати буряк.

Коли з’являється перша пара листочків, прибирають найслабші рослини. Надалі при проріджуванні видаляють хворі екземпляри, занадто загущених хороші корінці можна пересадити на нове місце або використовувати в їжу в якості зелені.

Від початкового відстані між рослинами в 5 сантиметрів в результаті треба вийти на інтервал у 15-20 сантиметрів.

Збір і зберігання врожаю

Забирають буряк восени до настання холодів, коли листя на рослині зів’януть. При зборі врожаю діяти треба акуратно, піддягаючи лопатою великі пласти землі і виймаючи коренеплоди по одному.

Землю акуратно обтрушують з плоду, а залишився віночок листя краще не обрізати – просто прибрати зів’яли стебла.

Зберігають коренеплоди середнього розміру з цілісної шкіркою в сухому приміщенні при температурі від 2 до 5 С.

Хвороби і шкідники буряка

Головні шкідники будь-яких коренеплодів – кроти, капустянка і гризуни. Небезпечні також бурякові блішки, дротяники і слимаки. Крім того, рослини уражаються різними гнилями, нематодою.

Боротися з цими бідами слід в першу чергу дотриманням гігієни присадибної ділянки – якісної прибиранням, ретельно глибоким перекопуванням і профілактичною обробкою посадок природними обеззараживающими препаратами – деревною золою, тютюновим пилом, порошком пекучого перцю.

Ці коренеплоди славляться невибагливістю і постійністю. Вони добре зберігаються в підвалах і овочевих ямах, зберігаючи корисні речовини до самої весни. Обов’язково знайдіть місце на своїй ділянці для буряка.

Буряк – вирощування і догляд у відкритому грунті

Буряк можна по праву назвати однією найулюбленіших культур. І вирощує її на своєму городі кожен дачник. Вирощувати її почали з незапам’ятних часів, спочатку використовували її листову форму Мангольд. Коренеплідна форма з’явилася значно пізніше, десь в перших століттях вже нашої ери. На Русі її почали вирощувати з Х-ХI століття, вона була популярна на ряду з ріпою. І з тих пір вона не залишає наш обідній стіл.

Мало того, що це смачний коренеплід, так вона володіє ще лікувальними властивостями. Раніше люди не знали, що такі ліки і будь-які хвороби лікували тим, що було під рукою, серед них була і буряк. Багата вітамінами і мінералами, вона до цих пір допомагає при авітамінозі, анемії, підвищує опірність організму до інфекцій, омолоджує. Регулярно вживаючи її в своєму раціоні, нормалізується рівень холестерину і цукру в крові, зміцнюються кровоносні судини, нормалізується артеріальний тиск.

Доведено, речовини, що містяться в коренеплоди, допомагають зміцнити стінки судин головного мозку, а це сприяє профілактиці недоумства, заспокоює нервову систему. Крім того, в овочі є речовини – антиоксиданти, що сприяють профілактиці онкологічних хвороб. А фосфор і кальцій, що містяться в ній, сприяють зміцненню кісткової тканини. Рослинні гормони сприяють підвищенню статевої активності у чоловіків і знижують передменструальний симптом у жінок. У коренеплоді багато йоду, трохи менше, ніж в морській капусті, і заліза – на другому місці після часнику.

Овоч вважається низькокалорійним продуктом – всього 40-50 ккал на 100 г продукту, що дуже актуально для тих, хто стежить за своєю вагою. І найголовніше, що всі корисні речовини залишаються в незмінному вигляді при термічній обробці, тому користь буде велика і від вареного овоча.

Вирощування буряків у відкритому грунті

Сам по собі буряк – культура дворічна. У перший рік він розвиває коренеплід, як і морква, а на другий рік випускає стрілку, з якої збирають насіння. Але в основному коренеплід вирощують тільки один рік. Самі насіння виглядають, як коробочка. В одній такій насіннєвий коробочці зібрано 4-6 насіння. Ви, напевно, самі помічали, що, посадивши одне «насіннячко», з нього виростав в наслідок не один коренеплід.

Буряк – рослина довгого світлового дня. Тому, вибираючи для неї місце, віддають перевагу сонячному, добре прогрівається і захищеному від вітрів, місця, так як в тіні зросте не солодкої. Вона добре росте після огірків, томатів, перців. А ось після моркви, коренеплід краще не сіяти.

Грунт з осені засівають сидератами. Частина, що залишилася з осені бадилля рослин служить потім хорошим добривом, та й структура ґрунту після їх вирощування поліпшується. Навесні залишається тільки розпушити землю.

Для вирощування гарного врожаю важливо правильно дотримуватися агротехніку, знати особливості сорту і якість насіння. Хочете виростити якісні за смаком овочі – не економте на насінні. Зазвичай якість і ціна говорять за себе.

Як виростити буряк на дачі – покрокова агротехніка

Уздовж грядки робимо борозенки, куди насипаємо деревну золу, можна додати дрібно подрібнену яєчну шкаралупу, перемішуємо їх з землею.

Щоб сходи були дружні, за допомогою дошки вирівнюємо грунт в борозенках. Притискаючи її до землі, глибина борозенки по всій довжині залишається однаковою. Це і дозволяє насінню сходити дружно. Відстань між борозенками приблизно 25-30 см. Борозенки рясно поливаємо водою з лійки, якщо земля до моменту посадки стала вже досить сухий. Чекаємо, коли вбереться вода.

За бороздке висіває насіння. Глибоко закладати їх не треба, так як при глибокому закладенні шанс проростання насіння зменшується. Але і дрібно сіяти теж не треба, інакше вони можуть висохнути. Оптимальна глибина посіву – 2-3 см. Насіння один від одного розкладають на ширину пальця.

Потім закладаємо насіння, зсипати землю з країв борозенки. І знову рясно поливаємо. Оскільки насіння попередньо НЕ пророщували і не замочували, то перші сходи з’являються через пару тижнів. Пророщені насіння сходить через тиждень.

Вирощування буряків на дачі через розсаду

Щоб прискорити отримання раннього врожаю, буряк вирощують через розсаду. Нехай не всі насіння ви так виростите, але якусь частину можна посадити розсадою. Спробуйте посадити безземельним способом. Це зручно, я так пророщувати насіння помідорів і мені дуже сподобалося. По-перше, розсада займає зовсім небагато місця на підвіконні. Пізніше розсаду висаджують по краю грядки з помідорами в теплиці. Вважається, буряк виділяє якісь речовини, що перешкоджають розвитку фітофторозу на томатах.

Для цього, на поліетиленовий пакет розкладаємо туалетний папір в 2-3 шари, змочують її водою з пульверизатора. Відступаючи від краю паперу 1-1,5 см розкладаємо на відстані 1 см один від одного насіння. Так звану «пелюшку» звертаємо рулетиком і ставимо рулетик-пелюшку в невеликий контейнер, наприклад, з-під сиру і зверху прикриваємо його поліетиленовим пакетом, щоб створити ефект парника.

Пелюшки ставимо так, щоб край з насінням був зверху. Не забуваємо підписати сорт на упаковці. Ставимо контейнер в тепле місце, періодично обприскуємо плівки або підливати трохи води на дно контейнера. Приблизно через тиждень з’являться сходи. У грунт висаджуємо розсаду, коли земля в теплиці прогріється.

Перед висадкою розсади в землі робимо невеликі, але глибокі лунки, щоб довгі корінці розсади розташувалися в ній вертикально, не загиналися. Підтримуючи однією рукою сіянець, інший притискаємо землю до корінцях для створення максимального контакту рослини з грунтом. Саджанець поливаємо водою.

https://youtu.be/1qI8TRlZgNM

Коли садити насіння буряка у відкритий грунт і на розсаду – терміни посадки

Щоб визначитися з терміном посадки коренеплоду, виберіть спочатку, як будете вирощувати: насінням у відкритий грунт, або спочатку розсадою.

Коли погода встановиться теплою, а земля прогрілася більш, ніж на 10ºС тепла, саме час висаджувати насіння у відкритий грунт. Дуже важливо вибрати час посадки. Так, час посадки в середній смузі, в Поволжі, зазвичай доводиться на початок – середину травня, в Підмосков’ї – на тиждень пізніше. А якщо взяти Урал або Сибір, там зазвичай тепла погода наступає в другій половині травня і навіть на початку червня можливі поворотні заморозки.

Але і ці терміни умовні, оскільки щороку весна настає по-різному. Пізньої весни терміни переносяться на тиждень пізніше. Якщо посадити раніше в холодну землю, нічого страшного, звичайно, не станеться, однак процес сходів затягнеться на 2-3 тижні. Крім того, в холодній землі не все насіння сходять, оскільки вони можуть просто там загнити. Коли земля досить прогрілася, після посіву сходи з’являються вже через тиждень. Кращий термін для посіву буряка, коли будуть вже посаджені морква, цибуля, часник.

Висаджувати насіння на розсаду потрібно з тією умовою, щоб через 7-10 днів після сходів розсаду можна було пересадити у відкритий грунт. Якщо плануєте висаджувати сіянці в теплицю, там грунт прогрівається раніше, ніж у відкритому грунті на 2-3 тижні.

Посадка буряків за місячним календарем в 2019 році

Посів насіння краще проводити на спадаючу Місяць, особливо коли небесне тіло знаходиться в сузір’ї Тельця, Рака, Козерога, Скорпіона і Риб. У цій фазі всі життєві процеси у рослин проходять в підземній частині. Не варто садити овочі в Молодик і Повний місяць, це найсприятливіші дні для будь-яких городніх робіт.

 • 2, 3, 21, 24-26, 29, 30 квітня,
 • 1, 21-23, 26-28 травня.
 • 4-6, 18-20, 22, 23, 27, 28 квітня,
 • 2-6, 18-20, 24, 25 травня.

Догляд за буряком у відкритому грунті, підгодівлі

проріджування

Після того, як на сіянцях з’явилися сходи, прополюємо грядку від бур’янів. Але загущені сходи поки не проріджують. Перше проріджування проводять після того, як з’являться 2-3 справжніх листочки. Проріджуючи, залишають між рослинами 2-3 см. Друге проріджування проводять, коли коренеплоди досягнуть діаметра 2-3 см, відстань між рослинами – 5 см.

Втретє посадки проріджують до 15 серпня, залишаючи 5-6 см між рослинами. Рідше прибирати не потрібно, інакше плоди виростуть великими і у них з’явиться волокнистість. Зріджені рослини не викидають, їх можна разом з бадиллям використовувати для приготування зелених щей.

підживлення

1-я підгодівля проводиться на стадії утворення перших пар справжніх листочків, приблизно в червні, застосовують рідкі органічні добрива, настій курячого посліду. При їх відсутності – розчин сечовини (сірникову коробку на відро води), поливають міжряддя.

2-я підгодівля проводиться в липні. Буряк поливають розчином солі – 1 ст. л. на відро води. Саме з такою підгодівлею підвищується цукристість овоча. А коли замикається бадилля, в серпні проводять 3-ю підгодівлю, міжряддя посипають золою. В цей час мінеральні добрива вносити не бажано, так як коренеплоди практично сформовані і нітрати, які надійдуть в овочі в цей час, не встигнуть піти в грунт до збирання врожаю.

Основні речовини, які потрібні коренеплоду для зростання – азот, фосфор і калій. І в першій половині вегетації рослині потрібні азотні добрива, а ось фосфорні добрива вносяться рівномірно протягом усього вегетаційного періоду.

полив

Як будь-які інші рослини, буряк теж любить вологу, але і частий полив їй теж не потрібен. У поливах коренеплід потребує початку розвитку і під час росту коренеплодів. Зайва волога знижує рівень кисню в грунті, підвищується кислотність, починають загнивати корені. Сира земля – ​​добре середовище для розмноження хвороботворних бактерій.

Щоб дізнатися, чи дійсно земля суха, досить увіткнути палець в землю. Якщо на глибині 2-3 см земля суха, а далі волога, то рослині вологи досить. Або вставте штик лопати в землю і потім її витягніть, які прилипли грудки землі говорять про те, що грунт вологий.

 • Поливаючи, намагайтеся, щоб вода потрапила на саму грядку, а не на бадилля. Таким чином ви уникнете поява грибкових хвороб на рослині.
 • Оптимально, рослини під час відсутності дощів поливають 1-2 рази в тиждень, але рясно. Поливаючи кожен день, чи грунт промокне глибоко, рослина все одно не насититься вологою.
 • У жарку пору поливайте рослину краще ввечері, за ніч максимальну кількість вологи піде в грунт. А поливаючи вранці, волога швидко випарується з гарячою землі, не встигнувши всмоктатися.
 • У холодну пору, навпаки, полив краще проводити вранці або в обідній час. Рідкісне сонце швидше нагріє вологий грунт, тим самим дасть рослині додаткове тепло.

Як виростити солодку і темну буряк – секрети вирощування

Є кілька секретів вирощування смачного і солодкого коренеплоду. Про деякі вже згадала, а тут я ще раз підсумую. Перш за все, щоб буряк виріс солодким і смачним необхідний правильний догляд – дотримання режиму поливу, проведення підгодівлі.

 1. Підвищити цукристість допоможе полив солоною водою – 1 ст. л. на відро води. Крім того, сіль допомагає позбутися від шкідників – річної мухи і метелики-білявки.
 2. Наявність в грунті, особливо в піщаної, супіщаних, болотистій, такого мікроелемента, як бор, теж робить овоч солодким. Тому хоча раз за сезон полийте розчином борної кислоти (1 пакетик – 10 г розводиться на відро води). Якщо грунт на ділянці не відноситься до перерахованим вище типам, досить перед посівом замочити насіння в борної кислоти (1 пакетик на 2 л води) на кілька хвилин.
 3. Якщо хочете, щоб коренеплід виріс великим, зробіть відстань між рослинами якомога більше. Знайте, чим далі ростуть дуг від одного рослини, тим більше вони будуть розростатися, але зате коренеплід стане грубим і волокнистих, з’явиться зайва кольцеватості. Такий овоч чи буде соковитим і смачним. І навпаки, якщо не хочете виростити величезні плоди, робіть відстань між коренеплодами на грядці не більше 6 см.
 4. Якщо коренеплід випирає з землі, таким чином він набирає цукристість. Тобто, чим овоч більше отримує сонячних променів, тим солодший і темніше він буде.
 5. Буряк буде солодкою, якщо після кожного поливу і дощу рихлити ґрунт міжрядь, у запобігання корки на землі. А щоб заощадити час, краще замульчируйте грунт міжрядь скошеною травою, торфом, чорним спонбондом. Так земля не пересохне і бур’яни не будуть рости.
 6. Найсмачніша і цукровий буряк, яка в діаметрі не перевищує 6-8 см. Тому вчасно прибирайте коренеплоди, не давайте їм переростати, інакше вони будуть жорсткими, волокнистими, довше варитися.

Відео про те, як виростити насіння буряка самостійно

Що робити, якщо буряк зросла велика і величезна

Погодьтеся, що великий коренеплід теж не найвдаліший варіант при вирощуванні. Це відбувається тоді, коли коренеплід росте на самоті, отримуючи достатню кількість всіх поживних речовин. У мене і в самої такі виростали. Звичайно, вони непогано зберігаються. Але навіть пізніше овоч великого розміру за раз не здолати, готуючи їжу.

Що робити в такому випадку? На майбутнє можна порадити, вирощувати буряк на грядці з дотриманням правил агротехніки. А вже якщо таке трапилося, зробіть заправку для борщу за моїм рецептом.

 • Відваріть овоч в скороварці, щоб швидше вона зварилася, або в мікрохвильовці;
 • Очистіть її від шкірки, поріжте дрібною соломкою або шматочками;
 • Покладіть нарізану буряк в скляні банки, залийте столовим оцтом. Закрийте щільно кришкою, можна поліетиленовою. Зберігайте в підвалі, погребі, в холодильнику, тобто в прохолодному місці.

Я так роблю вже дуже багато років. Буряк в банках варто до наступного року, а часом і довше, причому не псується. Коли варю борщ, в кінці варіння додаю цю злегка маринований буряк, та ще ложку розсолу додаю в борщ. Колір борщу виходить красивим, насичено-бордовим.

Буряк посадка і догляд у відкритому грунті: від вибору сорту до врожаю

У кожному городі повинен рости такий корисний і смачний овоч як буряк, посадка і догляд у відкритому грунті за якої детально описані в нашій статті. Виростити її нескладно, головне добре підготувати грядку, забезпечити належний догляд за буряком, дотримуватися правил і норми поливу і внесення добрив.

Запорукою гарного врожаю буряка є дотримання агротехніки її вирощування. Посадка буряків повинна проводиться своєчасно, згідно з термінами дозрівання і місячного календаря. Також важливо дотримуватися норм поливу і правильно годувати культуру.

Сорти буряка для посадки у відкритий грунт

Буряк – дуже поширена культура, яка налічує безліч різновидів і сортів. Буває вона їдальня, цукровий та кормовий. У дачних і садових господарствах найбільш популярна столовий буряк, серед якої виділяють листову і коренеплідних.

Серед городників прийнято класифікувати сорти буряка за термінами дозрівання, кольором м’якоті (червона, червоно-фіолетова, бордова) і формі плодів. Ранньостиглі сорти буряка дозрівають вже через 60-90 днів після посіву. Призначені вони для літнього вживання, але ніяк не для зберігання. Серед популярних ранньостиглих сортів буряків можна виділити:

 • Нобол;
 • Єгипетська;
 • Бордо 237;
 • Червона куля;
 • Холодостійка.

Ранньостиглий сорт буряка Єгипетська

Щоб плоди дозрівали досить рано і, в той же час, їх можна було закладати на зберігання, рекомендується вирощування буряка в відкритому грунті середньостиглих сортів. Вони відмінно переносять перепади температури і посуху, мають високу опірність хворобам. Найбільш затребувані у городників такі сорти, як:

 • Детройт;
 • Бона;
 • Богема;
 • Мулатка.

Середньостиглий сорт буряка для відкритого грунту – Детройт

Характеризуються гарною лежкістю пізньостиглі сорти буряка:

Збір врожаю цих сортів починається через 130-150 днів після посіву, тому не у всіх регіонах вони встигають дозріти до настання холодів.

Вибір місця і підготовка грядок під буряк

Правильний вибір ділянки під буряк визначає не тільки кількість врожаю, але і його якість. Так, буряк, вирощування і догляд за якою проходять на сонячних ділянках з легкої, добре дренованим грунтом, дасть великий урожай солодких бульб.

Підготовка ділянки під буряк

Суглинні і супіщані грунти з нейтральною кислотністю, як не можна краще підходять під вирощування буряка. На важких глинистих ґрунтах виростають жорсткі і несмачні плоди, особливо якщо ділянка з кислим грунтом, і на ньому застоюється волога.

Правила сівозміни для буряка

 • Вирощувати буряк краще на ділянках, де раніше росла картопля, цибуля, огірки.
 • Після капусти, моркви і томатів висівати буряки не варто.
 • Щороку ділянку в городі під буряк потрібно міняти. Повторний посів на одне і те ж місце можливий тільки через три роки.

Добре відчуває себе буряк і в змішаних посадках. Такі сусіди, як капуста, цибуля, кущова квасоля, картопля, не заважають буряку, а й благотворно впливають на її зростання. Не рекомендується сусідство буряка з кукурудзою і мангольдом.

Вибір місця для вирощування буряка

Культура добре росте по краях грядок, що дозволить заощадити посадочне місце, при цьому догляд за буряком у відкритому грунті буде набагато простіше, так як добриво і полив вона буде отримувати разом з сусідами.

підготовка грядок

Ділянка під буряк готують з осені, перекопуючи на штик лопати і вносячи добрива. З органіки під перекопування вносять компост або перегній (піввідра на м²), з мінеральних добрив – суперфосфат і аміачну селітру (20-30 г / м²) і хлорид калію (10-15 г / м²). У кислі грунти обов’язково внесення золи, доломітового борошна або вапна.

Внесення добрив – золи і суперфосфату перед посадкою буряка

На ділянку, де буде вирощуватися буряк, не можна вносити свіжий гній. В іншому випадку плоди виростуть потворними, і будуть містити велику кількість нітратів.

Підготовка насіння і процедура посадки буряка

Схожість свіжого насіння буряка відмінна. Вони зібрані в бульби і покриті загальною оболонкою. Один такий бульба може дати до 5 проростків. Але, для кращої схожості насіння і при бажанні отримати ранні сходи, насіння слід підготувати до посіву.

Пророщування насіння буряка

Попередня підготовка насіння полягає в їх пророщування. Для початку їх замочують в живильному розчині на 20-30 хвилин. Рецепти приготування стимулятора росту можуть бути різними, один з найбільш популярних:

 • борну кислоту (2 г) і нітроамофоску (4 г) розчинити в 1 л теплої води;
 • додати 5 г суперфосфатів і чайну ложку харчової соди на 1 л води;
 • рекомендується внести столову ложку деревної золи або тютюнового пилу.

Можна скористатися готовими засобами (Епін, Циркон). Після витримки в стимуляторе насіння промивають, загортають в тканинний мішечок. Необхідно витримати їх у вологому і теплому середовищі протягом декількох діб.

Технологія посіву буряка у відкритий грунт

Висівають насіння навесні, приблизно в кінці квітня – початку травня, коли грунт прогріється до 8-10º, в борозни. Якщо посадка буряків насінням у відкритий грунт буде проведена дуже рано, плоди можуть не зав’язатися. Замість цього рослини випустять цветонос і великі листи.

Посів насіння буряка у відкритий грунт

Між насінням витримують відстань в 8-10 см, а між рядами – 25-30 см. Розподілені по зволоженим борознах насіння накривають невеликим шаром грунту (1,5-2 см) і поливають. Грядку можна замульчувати торфом або іншим матеріалом, щоб грунт швидше прогрівається і сходи з’явилися швидше. Подзимний посів буряка проводять в листопаді і вкривають грядки сосновим лапником.

Посадка буряків насінням у відкритий грунт відео

Догляд при вирощуванні буряка в відкритому грунті

Щоб урожай не розчарував, потрібно враховувати, що любить буряк при вирощуванні, а яких процедур варто уникати. Весь період зростання буряк потребує поливу, прополки, підгодівлі, а також у заходах по боротьбі з хворобами і шкідниками.

Розсадне вирощування і пікіровка сходів буряків

Догляд за буряком після посадки починається з появою перших сходів. З огляду на многоростковость насіннєвих бульб, посіви часто загущени і вимагають проріджування. Обійтися без нього можна тільки при висіванні одноростковою сортів. Проводять перше проріджування у фазі двох листків по вологому грунті.

Вирощування розсади буряка

Можливо вирощування і пересадка буряка розсадою. Після пророщування в домашніх умовах, сходи з 2-3 листочками поливають і вивалюють в підготовлені лунки разом із земляною грудкою.

Другий спосіб збільшити обсяг посадок – вирвані після проріджування паростки, їх висаджують, попередньо скоротивши корінь. Вони досить добре приживаються і незабаром наздоганяють сходи.

Проріджування буряка в відкритому грунті

З появою п’яти-шести аркушів проводять друге проріджування. Можлива і пересадка буряка в червні розсадою, але приживатися вона буде вже не так добре, як навесні.

Підживлення і полив

Після проріджування потрібно перша підгодівля буряка в відкритому грунті азотовмісних добривом (сечовиною, калійної селітрою, настоєм кропиви). Проводять її під корінь після зволоження грунту.

Полив сходів буряків у відкритому грунті

Влітку полив буряка в відкритому грунті особливо важливий. Проводять його дощуванням, рясно, в ранкові або вечірні години.

Нерівномірно зволожений ґрунт негативно позначиться на врожаї. Плоди будуть неправильної форми, недорозвинені, без солодкуватого присмаку. Нерегулярний полив призведе до розтріскування плодів. Після кожного поливу землю в міжряддях рихлять, не забуваючи видаляти бур’яни.

Полив буряка влітку

Підживлення в літній період буряку необхідні кожні 10-14 днів. Найціннішим елементом для неї виступає бор. Їм проводять позакореневе підживлення (2 гр. Борної кислоти на 10 л води) здійснюючи догляд за буряком в червні. Брак бору в грунті призведе до фомозу плодів, що негативно позначиться на їх зберіганні.

Щоб буряк було солодким, мала тверду структуру і трохи хрумтіла, необхідно проводити підживлення кухонною сіллю (1ст на 10 л води).

Коли плоди буряка стануть завбільшки з волоський горіх (їх уже буде видно на поверхні), проводять підживлення фосфорно-калійними добривами (азофоска, подвійний суперфосфат) кожні 14 днів.

З наближенням осені полив буряка поступово скорочують і повністю припиняють за два тижні до збору врожаю, як і внесення добрив.

Захист буряка від шкідників і хвороб

Основними хворобами буряка є:

 • церкоспороз;
 • фомоз;
 • коренева гниль.

Захворювання буряка церкоспорозом

Щоб уникнути ураження необхідні регулярні обробки посадок медьсодержащими препаратами (бордоською рідиною або препаратом ХОМ).

Великої шкоди буряках наносять шкідники:

 • бурякова муха;
 • нематода;
 • капустяна совка.

Тому вирощування буряка на дачі вимагає проведення регулярних обробок інсектицидами (Карате, Конфідор).

Вирощування буряків у відкритому грунті відео

Збір і зберігання врожаю буряка

Готовність буряка до збору врожаю визначається тільки її розміром. Найвдаліші коренеплоди – середні за величиною. Вони найкраще зберігаються і більш соковиті, ніж великі. Дозріла столовий буряк, посадка і догляд за якої виконані правильно, може бути зібрана не пізніш вересня, так як вона не переносить заморозків. Забирають з грядки її раніше за інших коренеплодів в суху погоду. Після викопування, її розкладають для просушування.

Збирання врожаю буряка

Бадилля з плодів бажано обривати руками, так як після зрізу її ножем, рани довго заживають і плоди втрачають сік. На зберігання закладають тільки здорові плоди без ушкоджень, укладаючи в окремі ящики. Також допустимо зберігання поверх картоплі.

Виростити на своїй ділянці хороший урожай буряків не складно. Досить дотримуватися термінів посадки, вчасно проводити полив і необхідні підгодівлі, рихлити ґрунт і не затягувати зі збором врожаю.

Буряк у відкритому грунті: правила посадки та догляду

Буряк – смачний і корисний коренеплід, традиційно вирощується на присадибних і дачних ділянках. Різноманітність сортів з різними смаковими якостями, формою і термінами дозрівання дозволяють підібрати кращий варіант овоча для вирощування у відкритому грунті в різних кліматичних умовах. Правильна підготовка грунту, дотримання принципів посадки, своєчасний догляд і проведення профілактичних заходів допоможуть отримати хороший урожай.

Буряк належить до числа улюблених коренеплодів у більшості любителів дачної ділянки. Причин цього кілька:

 • Коренеплоди легко вирощувати у відкритому грунті. Вони морозостійкі, вимагають до себе мінімального уваги.
 • Цей овоч багатий вітамінами і мінералами. У ньому міститься безліч корисних для організму речовин, включаючи 14 амінокислот, бетаїн, органічні кислоти, пектинові речовини.
 • Він придатний для приготування багатьох страв: салатів, супів і маринадів.
 • Буряк корисний при лікуванні багатьох захворювань судинної системи, травлення, печінки, нирок. Сприяють очищенню організму від шлаків і сприяють підвищенню імунітету.

Сьогодні зусиллями селекціонерів виведено і культивується більше 70 сортів цього овоча. Серед найбільш широко використовуваних підвидів можна виділити наступні:

 1. 1. Їдальня. Саме вона використовується для приготування страв і активно вирощується на присадибних ділянках. Їстівними є не тільки сам коренеплід, але також молоде бадилля і листя. Форма овоча може бути або круглої, або циліндричної залежно від сорту. Як правило, сам корінь має насичений бордовий колір і тонку шкірку.
 2. 2. Кормова. Використовується в сільському господарстві безпосередньо для корму тварин і для приготування комбікормів. Забарвлення кореня може бути від білого до червоного. Форма може бути круглої, овальної, циліндричної, конічної. Відрізняється великою вагою коренеплоду, підвищеним вмістом клітковини і харчових волокон.
 3. 3. Цукрова. Технічна культура з підвищеним вмістом сахарози. Її використовують для виробництва цукру і патоки. Рослина має складну агротехніку і вимогливо до умов зростання.
 4. 4. Листова. Чи не зав’язує коренеплодів. Для їжі використовуються великі і соковиті хвилясті листя. Колір бадилля і листя залежить від сорту. Іноді листову буряк називають «мангольд» або «римська капуста».

Серед столових буряків найкращими вважаються сорти, наведені в таблиці.

Назва сорту форма кореня характеристики м’якоті Вегетаційний період, днів особливості сорту
Бордо 237 Округла або плоско Насичене-бордова, солодка, ніжна 99-120 Посухостійкий, теплолюбний, любить сонце, стійкий до захворювань, добре зберігається
Браво округла Світло-бордова, без кілець, соковита 102-106 Високоврожайний, стійкий до захворювань і шкідників, володіє гарною схожістю
Валента Овально-округла Темно-червона, зі слабко виражені кільцями і десертним смаком 95-100 Високоврожайний, холодостійкий, добре зберігається
мулатка округла Червона, ніжна, соковита, без кілець 115-120 Зберігає колір при тепловій обробці, добре зберігається
Пабло полуокруглой Яскраво-червона, без кілець 85-95 Високоврожайний, морозостійкий, невибагливий, витривалий
незрівнянна А463 плоско Темно-бордова зовні, всередині темно-червона з темними кільцями, ніжний смак 100 Стійкий до захворювань, довго зберігається
Детройт Округлі, невеликі Яскраво-червона, без кольцеватості, відмінний смак 105-110 Високий імунітет до захворювань, довго зберігається
Рокет Ф1 циліндричні Фіолетова, без кілець, ніжна і смачна 120-125 Високоврожайний, добре зберігається
циліндра циліндричні Темно-червона, без кілець 101-120 Легко висмикується, добре зберігається, стійкий до захворювань

При виборі конкретного сорту необхідно керуватися не тільки особистими пристрастями, але і враховувати, в яких кліматичних умовах планується культивувати цей овоч.

Підготовку грунту до весняної посадки у відкритий грунт починають вже восени. При виборі місця для бурякової грядки необхідно керуватися наступними правилами:

 1. 1. Найкращим грунтом для буряка буде багатий органікою чорнозем, суглинок або супіщаний тип. У глинисті грунти додають піску, перегною або торфу. Вносити гній при осінній підготовці небажано, оскільки він провокує появу хвороб і знижує лежкість коренеплодів.
 2. 2. Місце для посадки вибирають відкрите і сонячне, далеко від дерев і чагарників. Під час дощів грядка не повинна підтоплюватися. На низьких ділянках облаштовують високу, насипну грядку.
 3. 3. Кислотність грунту повинна перебувати в діапазоні 6,2-7,5 рН. У кислий грунт восени рекомендується внести вапно або доломітове борошно з розрахунку 1 стакан на кв. м.
 4. 4. У процесі осіннього перекопування грунт збагачують фосфорними і калійними добривами, керуючись інструкціями виробника.
 5. 5. Для підвищення врожайності рекомендується міняти місця посадки, враховуючи сумісність буряка з рослинами торішньої посадки. Кращі попередники – це картопля, огірки, кабачки, гарбузи і зелень. Виробляти посадку після капусти небажано.

Навесні проводять додаткову підготовку і вносять мінеральні добрива, а саме:

 • мікроелементи і азотні добривами, наприклад, «Кеміра-універсал» за інструкцією;
 • золу з розрахунку 1 стакан на 1 кв. м.

Залежно від типу грунту навесні в неї додаються наповнювачі, що підвищують її рихлість і поживність.

Leave A Reply

Your email address will not be published.