Зчеплення для мотоблока конструкція і принцип дії

0

Зчеплення для мотоблока конструкція і принцип дії

Пристрій і принцип дії зчеплення на мотоблоки

Зчеплення – це один з найважливіших елементів сучасного мотоблока, основна функція якого зводитися до передачі обертального моменту від колінчастого вала агрегату на його коробку перемикання швидкостей. Саме наявне в конструкції якісне зчеплення для мотоблока дозволяє сільськогосподарському агрегату плавно рушити з місця і, при необхідності, зупинитися без необхідності повного відключення мотора.

Незалежно від класу мотоблока, зчеплення в його стандартної конструкції складається з однакових деталей.

У їх число входить:

 • вузол регулювання і управління;
 • провідний механізм;
 • ведені елементи.

При команді блокування механізму генерується сигнал, одержуваний важелями віджиму. Одночасно з цим останній відключає ведений елемент від натискного диска, результатом чого стає повне відключення наявного зчеплення в пристрої мотоблока.

Автоматичне зчеплення побутового мотоблока забезпечується підшипником, що грає роль Зменшувач тертя. Завдяки його наявності при роботі мотоблока важелі обертаються, не стикаючись один з одним і з нерухомою отводкой. Вбудована в механізм зчеплення пружина гарантує повернення вузла управління в його початкове положення після кожного циклу перемикання передач.

Класифікація механізмів зчеплення

За наявними конструктивними особливостями сільськогосподарських машин, вони можуть оснащуватися механізмами зчеплення наступних видів:

 • зчеплення фрикційного типу – такого роду механізм користується найвищим попитом серед покупців. У число його основних переваг входить легкість в практичному застосуванні і самостійному обслуговуванні, а також висока продуктивність і тривалі терміни експлуатації;

 • зчеплення відцентрового типу – цей механізм не настільки популярний в зв’язку з їх схильністю до тривалих пробуксовки. Відцентрове зчеплення комплектується великою кількістю труться між собою деталей, які піддаються посиленому зносу. У зв’язку з цим відцентрова муфта не користується настільки високим попитом серед фермерів;

 • зчеплення ремінного типу – в число основних мінусів таких вузлів входить невисока продуктивність і вкрай низька надійність. Ремінне зчеплення мотоблока досить швидко приходить в непридатність, особливо, якщо сільськогосподарський агрегат обладнаний потужним двигуном;

 • зчеплення дискового типу – в конструкцію сільськогосподарської машини може входити однодисковий або багатодисковий механізм. Дисковий зчеплення на мотоблоки комплектується надійними запчастинами, правильна розстановка яких забезпечує плавність запуску використовуваного в господарстві мотоблока.

Такого роду класифікація дозволяє кожному з покупців підібрати для свого мотоблока оптимальний по конструкції і характеристиках механізм.

Як зробити зчеплення на мотоблок – послідовність дій

Принцип дії системи зчеплення, незалежно від її типу, заснований на постійному терті деталей. В результаті цього вузол досить швидко виходить з ладу. Купівля нового якісного механізму – задоволення не з дешевих, в зв’язку з чим багато фермерів-ентузіасти вважають за краще виготовляти систему зчеплення своїми руками. Зробити це не так складно, як може здатися на перший погляд, однак перед роботою все ж буде потрібно грунтовно підготуватися.

Перше, що знадобитися зробити – це вивчити детальні креслення механізму. У них обов’язково повинні бути вказані розміри кожної з деталей і місце її установки в конструкції.

Після вивчення схеми потрібно підготувати матеріали і наявні в гаражі інструменти.

Для складання зчеплення буде необхідним:

 • первинний вал і справний маховик – як правило, ці деталі беруться від КПП радянського автомобіля Москвич;
 • ведений шків, на який попередньо встановлені дві ручки;
 • неушкоджена маточина і металевий кулак поворотного типу від авто Таврія;
 • Б-профіль;
 • цілий колінчастий вал від авто ГАЗ-69.

Правильний порядок дій при складанні механізму зчеплення для наявного мотоблока виглядає наступним чином:

 1. Спершу потрібно акуратно сточити взятий колінчастий вал. В результаті доопрацювання деталь не повинна стосуватися інших елементів виготовляється зчеплення мотоблока;
 2. Потім на використовуваний вал необхідно встановити заводську маточину мотоблока;
 3. На поверхні вала знадобиться організувати місце для монтажу підшипників. Після проточки місця маточина повинна монтуватися без будь-яких зазорів. При цьому ведений шків неодмінно повинен обертатися безпосередньо навколо своєї осі без найменших перешкод;
 4. На наступному етапі в шківі необхідно виконати 6 однакових отворів, діаметр кожного з яких не повинен перевищувати 5 мм. Відстань між отворами має бути однаковим. Слід врахувати, що всередину отворів повинні укручуватися болти, довжиною по 10 мм кожна. Через це отвори також потрібно зробити зі зворотного боку шківа;
 5. Далі шків слід розташувати над маховиком і зафіксувати обидві деталі між собою за допомогою болта. Потім потрібно відзначити місця для свердління дірок – в майбутньому останні повинні збігатися з отворами, раніше пророблену в шківі;
 6. Після цього потрібно витягнути шків і просвердлити дірочки в тих місцях маховика, де раніше виставлялися оцінки;
 7. Після цього буде потрібно проточити внутрішні поверхні вала і наявного в конструкції маховика так, щоб обидві деталі не торкалися одне одного;
 8. У конструкцію зчеплення обов’язково повинна входити ручка зчеплення на мотоблок. Щоб її зробити, слід скористатися трубою, діаметром приблизно 1 і довжиною 3 см. В подальшому важіль потрібно зафіксувати на поверхні шківа;
 9. Для комплектації механізму знадобиться трос зчеплення для мотоблока. З цією метою можна придбати новий шнур, після чого намотати його на будь-яку котушку, або взяти цілий трос зі справною котушкою від побутової бензопили.

Виготовлене таким чином саморобний зчеплення оптимально підійде для комплектації мотоблоків відомих брендів Агро і Нева МБ-2. Зроблений своїми руками механізм прослужить досить тривалий час без необхідності виконання ремонту.

Зчеплення мотоблока – пристрій, принцип роботи і виготовлення своїми руками

Зчеплення мотоблока – це важливий елемент трансмісії, за допомогою якого колінчастий вал мотора передає крутний момент на механізми коробки передач. За допомогою цієї деталі під час перемиканні швидкостей здійснюється роз’єднання двигуна і редуктора. Саме за рахунок участі зчеплення мотоблок плавно рушає з місця, а також зупиняється без повного відключення мотора.

Функції зчеплення в конструкції мотоблока

Робота зчеплення грунтується на дії фрикційної муфти. Цей елемент трансмісії виконує кілька важливих функцій, серед яких виділяється:

 • Безперебійна передача крутного моменту;
 • Придушення коливань крутіння;
 • Плавне перемикання швидкостей;
 • Безударное з’єднання шестерень;
 • Підключення та відключення КПП з ДВС;
 • Процедура відключення трансмісії від пристрою маховика.

Пристрій зчеплення дає можливість короткочасно відключати колінчастий вал двигуна і силову передачу машини. Завдяки зчепленню техніка починає і зупиняє рух плавно і без ривків.

Відцентрове зчеплення – пристрій і переваги

Такого роду елемент варто виділити серед інших конструкцій завдяки його надійності і довговічності. Він застосовується в КПП автоматичного типу. Його конструкція складається з наступних елементів:

 • маховика;
 • шківа;
 • Маточини зі стопорним пазом і шпонкою;
 • фланця;
 • втулки;
 • кожуха;
 • підшипника;
 • Стопорного кільця.

Одну з найважливіших ролей відіграє пристрій диференціала, пов’язане з відцентровою муфтою. Він допомагає поліпшити маневреність техніки і забезпечити плавність руху в поворотах.

Разом зі зчепленням, диференціал регулює обертання коліс мотоблока на різній швидкості. Більш того, механізми, що передають потужність, разом виконують функції блокіраторів коліс. У деяких моделях техніки замість диференціала встановлюють спеціальний пристрій, який блокує одне з коліс мотоблока по команді водія.

Більш сучасні моделі техніки оснащуються фрикційним зчепленням. Воно монтується між мотором і коробкою передач. У такій конструкції ведені деталі тісно пов’язані з первинним валом КПП, а ведучі – з колінчастим валом мотора. У більшості випадків, і ведучі та ведені елементи виготовляються у формі плоских круглих дисків, або у вигляді конуса. Так само, як і відцентрове, фрикційне зчеплення приводиться в роботу шляхом маніпуляцій з окремою ручкою.

Принцип роботи зчеплення

Зчеплення для мотоблока складається з декількох важливих елементів:

 • Пристрої управління;
 • Провідного елементу;
 • Ведених деталей.

Провідна частина складається з торцевого боку маховика двигуна і натискного диска. Диск обертається разом з приєднаним маховиком. Разом з тим, диск може переміщатися і по осі по відношенню до маховика. Між двома цими елементами знаходиться ведений диск, в якому розташовується на відомому валу. По периметру натискного диска розташовані пружинні елементи в формі циліндрів.
Функція пружин грунтується на стисненні диска, який вони підпирають.


При цьому інший кінець пружин контактує з кожухом. Тим самим пружини підтримують зчеплення для мотоблока в постійному включеному стані.

Механізм управління виготовлений з важелів віджиму, з’єднаних з корпусом натискних дисків за допомогою тяг з отводкой і педаллю. Відключаючи зчеплення, власник мотоблока задіє трос зчеплення, який передає зусилля на важелі віджиму. При стисканні пружин, важелі відводять ведений диск від натискного, що і призводить до відключення зчеплення.

Підшипник знижує тертя, не допускаючи дотик нерухомою відведення з важелями обертання. Більшість моделей мотоблоків комплектуються трьома важелями, розташованими під кутом 120 градусів по відношенню один до одного. За допомогою пружини кожен важіль зчеплення повертається в початкове положення. При цьому відводка переміщається на потрібну для відключення важелів дистанцію. Якщо ця дистанція не досягнуто, то зчеплення починає пробуксовувати.

Як виготовити механізм зчеплення своїми руками?

Зчеплення на мотоблок працює за принципом, який передбачає підвищене тертя складових, тому швидкого зносу уникнути не вийде. У такому випадку варто спробувати зробити механізм своїми руками. Конструкція саморобного зчеплення буде складена з:

 • первинного вала КПП і маховика автомобіля Москвич;
 • маточини і поворотного кулака від Таврії;
 • Б-профілю;
 • Двох струмків веденого шківа;
 • Колінчастого вала від ГАЗ-69.

Наступні роботи по збірці механізму виглядають наступним чином:

  1. Для початку потрібно сточити колінчастий вал так, щоб він не чіпляв інші елементи мотоблока;
  2. На вал насаджує штатну маточину мотоблока;
  3. Далі на валу необхідно проточити місце під підшипник. Цю операцію слід виконувати максимально точно, щоб підшипник ідеально сів на вал. В результаті маточина повинна прилягати без будь-яких зазорів, а шків повинен прокручуватися;
  4. Потім переверніть колінвал і виконайте те ж саме на зворотному його боці;
  5. Далі дрилем з 5-міліметрового свердлом виконайте 6 отворів в шківі. Дистанція між ними повинна бути однаковою. Так як будуть використовуватися 10-міліметрові болти, то на зворотному боці колеса, що приводить в рух приводний ремінь, також необхідно рассверлить отвори;
 1. Далі встановіть шків на маховик, і стягніть обидві запчастини болтом. Після цього відзначте місця свердління на маховику так, щоб вони збігалися з 6 отворами в шківі;
 2. Зніміть шків і просвердлите отвори в маховику;
 3. Після цього знову надіньте шків і надійно стягніть конструкцію болтами;
 4. Внутрішню поверхню клонували і маховика проточите, щоб вони не билися один об одного.

Готова конструкція може встановлюватися на штатне місце в мотоблок. Не забудьте підключити троси, виводячи їх якнайдалі від елементів тертя.

зчеплення мотоблока

Зчеплення – це невід’ємний елемент трансмісії, завдання якого полягає в передачі крутного моменту, одержуваного колінчастим валом, на коробку перемикання швидкостей, і роз’єднанні редуктора від двигуна при перемиканні швидкостей мотоблока. Саме завдяки наявності цього механізму сільськогосподарська машина плавно рушає з місця і може зупинитися без повного відключення двигуна.

Зчеплення для мотоблока – конструкція і принцип дії

Зчеплення абсолютно будь-якої сільськогосподарської машини складається з ряду елементів. У конструкцію механізму входить:

 • Пристрій постійного управління;
 • Ведучий вузол;
 • Ведені складові.


У конструкцію механізму управління входять отжимной важіль, що сполучається з диском натискного дії за допомогою педальної відведення і тяг. При блокування пристрою зчеплення агрегату створюється сигнал, який отримують віджимні важелі. Вони, в свою чергу, відключають ведений диск від корпусу нажимного, внаслідок чого механізм відключається.

Підшипник в вузлі зчеплення сучасного мотоблока служить для зменшення тертя, виключаючи, при цьому, зіткнення важелів, що обертаються навколо своєї осі, і повністю нерухомою відведення. За повернення механізмів управління в їх початкове положення відповідає пружина. Отводка, при цьому, відштовхується від важелів на необхідну для остаточного відключення відстань.

Види і опис механізмів зчеплення мотоблоків

Залежно від особливостей конструкції мотоблоків, сільськогосподарські агрегати можуть комплектуватися такими видами зчеплення:

 • Фрикційне зчеплення – механізми цього типу є найбільш популярними серед фермерів. Серед їх переваг виділяється простота в ремонті і обслуговуванні, тривалий робочий ресурс і високий ККД;
 • Відцентрове зчеплення – до недоліків вузлів цього типу ставитися схильність до тривалої пробуксовці і швидкий знос поверхонь тертя, через що відцентрова муфта не знайшла планованих показників застосування;
 • Гідравлічне зчеплення – в пристроях цього типу при натисканні на педаль починає рухатися основний поршень. У процесі свого обертання продавлює спеціальну гідравлічну рідину по основному каналу. При дії сили тиску поршень пускає в хід шатун, після чого, під впливом пружин, відбувається автоматичне повернення поршня у вихідне положення;
  Регулярна робота системи зчеплення на увазі постійне тертя її деталей, через що навіть найнадійніший механізм рано чи пізно приходить в непридатність. Після цього можна купити новий пристрій, або ж спробувати зробити саморобний зчеплення для сільськогосподарської машини.Перш, ніж зробити зчеплення на мотоблок, потрібно підготувати певні деталі. Для роботи знадобиться:

  • Маховик і первинний вал, взятий від коробки передач від радянського Москвича;
  • Поворотний кулак і справна маточина від авто Таврія;
  • Ведений шків, укомплектований двома ручками;
  • Колінчастий вал від автомобіля ГАЗ-69;
  • Б-профіль.

  Крім підготовки запчастин радимо заздалегідь вивчити креслення системи зчеплення. У них зазначено розташування деталей і порядок їх монтажу при складанні.


  Виготовлення механізму зчеплення здійснюється в такому порядку:

  1. Спочатку сточите використовуваний колінчастий вал таким чином, щоб він не торкався інших внутрішніх елементів пристрою;
  2. Далі насадити на вал штатну маточину вашого мотоблока;
  3. Проточите в поверхні вала місце для установки підшипника. В результаті маточина повинна бути встановлена ​​без найменших зазорів, а сам шків повинен безперешкодно обертатися навколо своєї осі;
  4. Після цього переверніть колінчастий вал і виконайте перелічені вище дії зі зворотним його боку;
  5. Потім виконайте в шківі 6 отворів, використовуючи дриль з 5-міліметровим свердлом. Між отворами повинна бути однакова дистанція. Враховуйте, що в отвори будуть вкручуються 10-міліметрові болти, тому зі зворотного боку шківа також потрібно просвердлити отвори;
  6. Встановіть шків поверх маховика, і скріпіть обидві деталі болтом. Далі відзначте місця, в яких потрібно просвердлити дірки. Врахуйте, що вони повинні збігатися з отворами, раніше просвердленими в шківі;
  7. Витягніть шків і просвердлите невеликі дірочки в маховику;
  8. Проточите поверхню всередині маховика і валу так, щоб деталі не торкалися один до одного;
  9. В механізм повинна входити ручка зчеплення на мотоблок. Для її виготовлення візьміть трубу, довжиною 30 і діаметром близько 10 мм, і закріпіть її на шківі;
  10. Трос зчеплення мотоблока можна взяти від старої бензопили, або купити новий шнур, і намотати його на котушку.

  Виготовлене своїми руками зчеплення підійде для установки на мотоблоки Агро, Нева МБ-2 і сільськогосподарські машини інших марок.

  Зчеплення мотоблока: конструкція, регулювання своїми руками


  Зчеплення виступає важливою частиною трансмісії. Воно передає крутний момент від колінчастого вала на коробку передач, також роз’єднує редуктор від мотора при зміні швидкості. Зчеплення дозволяє мотоблоку плавно стартувати і не зупинятися до абсолютного глушіння двигуна.

  Особливості конструкції зчеплення на мотоблок


  Зчеплення для мотоблока, як і в будь-який інший техніці сільськогосподарського типу, складається з таких деталей:

  • вузла прямого управління. Важіль віджиму з’єднаний з натискним диском педальної отводкой і тягами;
  • провідного вузла. Підшипник зменшує тертя, під час обертання навколо своєї осі важелі не стикаються;
  • ведених складових. Пружина повертає всі механізми в первісну позицію. Отводку відштовхують від важелів на відстань, яка необхідна для виключення техніки.

  Конструкція зчеплення не надто складна, тому можна при необхідності відремонтувати несправності самостійно.

  Різновиди механізмів зчеплення мотоблоків

  Сучасні мотоблоки відрізняються конструкційними особливостями. Є різні види зчеплення, якими можна укомплектувати техніку:

   • фрикційне зчеплення. Даний тип користується найбільшим попитом у фермерів. Такі механізми просто обслуговувати, вони можуть довгий час працювати без перерв, мають високий ККД;

   • відцентрове зчеплення. Тривала пробуксіровка і швидке зношування запчастин стали причиною того, що відцентрова муфта не отримала належного визнання;

   • ремінне зчеплення мотоблока. Такий механізм не дуже надійний, має невисоку працездатність, швидко зношується при роботі з потужними двигунами;
   • гідравлічне зчеплення. Натискаючи на педаль, починає рухатися основний поршень. Під час його обертання приводиться в рух змазує рідина. Тиск від поршня передається шатуну, пружини виконують автоматичне відновлення поршня на стартову позицію;

  • дисковий зчеплення на мотоблоки. Всі елементи механізму дуже надійні, дозволяють плавно запускати техніку. Є однодисковое і багатодискове обладнання з практично єдиним принципом роботи.

  Виділяють сухі, повітряні типи зчеплення і ті, які працюють у ванні, наповненій моторним маслом.

  Виготовлення зчеплення для мотоблока своїми руками


  При безперервній роботі запчастини зчеплення знаходяться в постійному русі, і стираються, тому навіть самі надійні елементи з часом зношується. Згодом доведеться купити нові запчастини або виготовити все своїми руками.

  Перед тим, як зробити зчеплення на мотоблок, варто обзавестися такими запчастинами:

  • маховиком і первинним валом (підходить стара коробка передач з радянського Москвича);
  • веденим шківом з двома ручками;
  • поворотним кулаком і справної маточиною (можна взяти з авто Таврія);
  • колінчастим валом (ГАЗ-69);
  • Б-профілем.

  Варто попередньо розглянути креслення будівлі зчеплення. Це значно спростить роботу.


  Саморобний зчеплення виготовляється за такою схемою:

  1. Сточується колінчастий вал до тих пір, поки не буде торкатися до внутрішніх деталей техніки;
  2. Насаджується штатна маточина на вал;
  3. Проточується на валу місце під підшипник. Маточина встановлюється без зазорів, щоб шків обертався безперешкодно;
  4. Перевертається колінчастий вал, і виконуються ті ж дії з іншого боку;
  5. Проробляються шість отворів на рівній відстані в шківі дрилем з п’ятиміліметровий свердлом. У них вкрутити десятиміліметрового болти;
  6. Встановлюється шків над маховиком, елементи скріплюються болтами. Відзначаються місця під дірки, з урахуванням їх збігу з попередньо висвердленими отворами;
  7. Витягується шків і просверливаются відповідні дірки в маховику;
  8. Проточується внутрішня поверхня маховика і валу, поки деталі не перестануть стикатися;
  9. Обов’язково потрібна ручка зчеплення на мотоблок. Береться трубка в довжину 30 міліметрів і в діаметрі 10 міліметрів, вона кріпиться на шківі;
  10. Трос зчеплення для мотоблока може бути взятий зі старої бензопили. Він намотується на котушку.

  Самостійно підготовлене зчеплення можливо встановлювати на наступні марки мотоблоків: Агро, Нева МБ-2, Каскад.

Leave A Reply

Your email address will not be published.